23

Publiczna Szkoła Podstawowa

     

 w Makowisku

 

 

 

Plan współpracy z Nadleśnictwem Jarosław w roku 2010 / 2011


Wrzesień:
1.Zaproszenie przedstawiciela nadleśnictwa z pogadanką na temat profilaktyki zaśmiecania lasów z okazji Sprzątania Świata. Prelekcja, prezentacja multimedialna oraz kwiz dla uczniów.

2.Całoroczne zaopiekowanie się małym terenem leśnym przy szkole, pod opieką przedstawiciela Nadleśnictwa.

Październik
3.Z okazji „Święta Drzewa”- planowana akcja w terenie, na której uczniowie zapoznają się sposobem pomiaru drzewa- określania jego wieku, wysokości i szerokości. Uczniowie sami będą mogli dokonać pomiaru oraz przedstawić swoje wyniki na specjalnie na to przygotowanych materiałach.

4.Lekcja dla klas I II i III w leśnictwie Olchowa  pt „ Rozpoznawanie drzew”. Spotkanie z przedstawicielem nadleśnictwa

5.Ogłoszenie w szkole konkursu plastycznego pt.„ Las to nie śmietnisko”  - prace należy wykonać na formacie A3- forma plakatu. Zorganizowanie pokazu wyróżnionych prac plastycznych w budynku Nadleśnictwa

Grudzień:
6.Przygotowanie na terenie Nadleśnictwa Jarosław przedstawienia pt. „Ochrona lasu ” w związku z ogłoszeniem wyników konkursu: pt.„ Las to nie śmietnisko”.

7.Ogólnopolska akcja pt Choinka nadziei”- przygotowanie programu artystycznego wyjazd do domów pomocy społecznej.

8.Wyjazd klas I-III na wystawę pt. „Historia leśnictwa’- spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa, ogłoszenie konkursu plastycznego pt.” Leśnik i jego praca”

Styczeń:
9.Przyjazd nauczyciela języka angielskiego z klasą VI w celu zorganizowania lekcji „Forestwatch campaign” (Kampania nawołująca do ochrony lasu). Lekcja odbędzie się w Sali Edukacyjnej na terenie Nadleśnictwa i zakończona będzie pracą projektową uczniów. Odbędzie się ona w dniu wcześniej ustalonym i trwać będzie od godziny 9.00 do około godziny 12.00.

10.Wyjazd klas IV-VI na wystawę  pt.”Historia Leśnictwa” .

11.Ogłoszenie gminnego konkursu wiedzy o lesie dla klas IV-VI

Luty:
12.Przyjazd nauczyciela języka polskiego z klasą V w celu zorganizowania lekcji „ Struktura organizacyjna Nadleśnictwa- pracownicy i ich zadania”. Uczniowie zapoznają się ze strukturą organizacyjną przedstawioną przez kierowników poszczególnych działów oraz z pracą poszczególnych osób zatrudnionych w biurze. Podsumowaniem lekcji będzie wypracowanie pt.” Gdybym został leśnikiem to chciałbym zajmować się…” . Wybrane prace zostaną przedstawione na stronie internetowej Nadleśnictwa Jarosław. Lekcja odbędzie się w dniu wcześniej ustalonym i trwać będzie od godziny 9.00 do około godziny 12.00.
13.Wewnątrzszkolny konkurs wiedzy o lesie wyłaniający dwóch najlepszych uczniów, którzy w marcu wezmą udział w ostatnim etapie konkursu.

Marzec:
14.Przyjazd nauczyciela techniki z klasą IV w celu zorganizowania lekcji „Rodzaje drewna i jego zastosowanie”. Uczniowie poznają różne gatunki drewna na podstawie próbek drewna, jego strukturę oraz rodzaje wad drewna. Lekcja odbędzie się w dniu wcześniej ustalonym i trwać będzie od godziny 9.00 do około godziny12.00. 
15.Gminny konkurs „Wiedzy o lesie”
16.Udział w akcji zalesień- sadzimy remizy dla ptaków wokół szkoły. Krzewy podarowane zostaną przez nadleśnictwo

Kwiecień:
17.„Dzień Ziemi ”- 22 kwietnia wyjście wszystkich uczniów szkoły do domku myśliwskiego w Olchowej. Zaproszenie przedstawicieli Nadleśnictwa na inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy II. Gry i zabawy oraz pieczenie kiełbasy.


Maj:
18.Wycieczka do rezerwatu w Starzawie. Zapoznanie się z akcją Natura 2000, Ognisko i pieczenie kiełbas.

Czerwiec:
19Wyjazd uczniów na zieloną szkołę  do ośrodka Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim.

Sprzątanie świata 2010

Jak co roku akcja Sprzątanie Świata nie polega tylko na zbieraniu śmieci wokół szkoły i okolicznych lasach. W tym roku skierowana była nie tylko uczniów szkoły , ale również do mieszkańców Makowiska. 

 

sprzątanie świata_2010 

 

 

 

 

Dzień Ziemi

W tym roku obchody Dnia Ziemi odbyły się w Olchowej. Na uroczystości obecny był Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław Roman Januszczak. Klasa II przygotowała przedstawienie dotyczące ochrony naszej planety i dbania o jej zdrowie. Wychowawcy klas przygotowali dla uczniów gry i zabawy.

 

Najważniejszą częścią obchodów było jednak posadzenie drzew w okolicy domku myśliwskiego.

 

Dzień_Ziemi 

Język angielski w Izbie Edukacyjnej

W Izbie Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Jarosław odbyły się dziś pierwsze zajęcia. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Makowisku dowiedzieli się co robić, by chronić naturalne środowisko.  

Zajęcia odbyły się pod hasłem „Forestwatch campaign” –„Kampania nawołująca do ochrony lasu”. Poprowadziła je pani Małgorzata Zyga – nauczycielka języka angielskiego z SP w Makowisku.

 

Szóstoklasiści zastanawiali się nad stanem naszej Ziemi i możliwościami przeciwdziałania zanieczyszczeniom wody, powietrza i gleby oraz wycinaniu lasów tropikalnych. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się również, jak w codziennym życiu mogą dbać o środowisko – gasić światło wychodząc z pokoju, zakręcać wodę w czasie szczotkowania zębów czy pisać po obu stronach kartki, by zużywać mniej papieru.

 

Zajęcia zakończyły się praca projektową, w czasie której uczniowie wykonali plakaty, na których zamieścili swoje spostrzeżenia.  

 

 

edu edu1 edu2 edu3

Język polski w Nadleśnictiwe

9 marca 2010 roku uczniowie V klasy wraz z nauczycielką panią Anną Kamińską byli z wizytą w siedzibie Nadleśnictwa Jarosław.Podczas wizyty uczniowie odwiedzili pracowników biura, z których każdy opowiadał o zakresie swoich obowiązków. Podczas wizyty uczniowie mieli możliwość usiąść w fotelu Nadleśniczego i przez chwilę poczuć się szefem nadleśnictwa. Dowiedzieli się m.in. czym zajmuje się specjalista od hodowli lasu, ochrony lasu czy sekretarz Nadleśnictwa. U zastępcy Nadleśniczego dzieci odnalazły na zdjęciach lotniczych swoją szkołę. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła wizyta u Strażników Leśnych, którzy opowiadali o karaniu mandatami za kradzież drewna, wyrzucanie śmieci do lasu i inne wykroczenia.

Następnie pani Anna Kamińska przeprowadziła zajęcia z Języka Polskiego w Izbie Edukacji Leśnej. Uczniowie zapoznali się także z wzorami oznak służbowych na mundurach leśnych. Po powrocie do szkoły uczniowie napisali  wypracowania dzieci na temat stanowiska, które chcieliby zajmować pracując w nadleśnictwie.

nadl2 straz zastepcanadl


 

Edukacja techniczna w Izbie Edukacyjnej

Uczniowie klasy IV od dwóch lat realizują lekcje z techniki w Izbie Edukacyjnej Nadleśnictwa. Jest to doskonałe miejsce na przeprowadzenie zajęć poświęconych drewnu. Uczniowie poznają gatunki drewna na przygotowanych przez pracowników próbkach różnych gatunków, poznają cechy charakterystyczne każdego gatunku, jego zalety i wady.

 

 

 

049 051 060 056 065

 

070 071 054 073

Sprzątanie świata 2009

W tym roku przygotowaliśmy plakaty o zbiórce odpadów. Uczniowie pod kierunkiem p.Małgorzaty Zygi przygotowali scenariusz przedstawienia dla uczniów szkoły poświęcony potrzebie zbierania śmieci, które zanieczyszczają nasże środowisko. Przygotowane plakaty zostały rozwieszone na autobusach , a uczniowie rozdawali mieszkańcom ulotki o selektywnej zbiórce odpadów.

 

sprzątanie_świata_2009 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )