23

Publiczna Szkoła Podstawowa

     

 w Makowisku

 

 

 ROK SZKOLNY 2017/2018

 

25  -  28 września   - KONKURS " DARY JESIENI"

Warunkiem uczestnictwa w konkursie  było  własnoręczne wykonanie zwierząt, roślin lub innych tworów z warzyw i owoców.

W konkursie wzięło udział  17 dzieci z klas I- III o raz przedszkolaki   oraz uczniowie z klas I - III    

 

Celem konkursu  było:

 • popularyzacja wiedzy o gatunkach roślin i zwierząt;
 • rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych;
 • rozwianie wyobraźni oraz wrażliwości estetycznej;
 • ugruntowanie poczucia tożsamości z przyrodą;
 • inspirowanie aktywności twórczej u dzieci.
 •          KONKURS „DARY JESIENI”  -  WYNIKI

  UCZNIOWIE KLAS  OD     I do  III

  III MIEJSCE :    Martyna Sycz

  II MIEJSCE :     Miłosz Jakubowski,     Fabian Czytyrbok

  I  MIEJSCE:      Martna Kamińska

  Wyróżnienia: Marcelina Krak, Mateusz Hanejko Aurelia Jakubowska,Aleksandra Pilawka,Natalia Sołek, Dominika Zemżycki, Nikola Żeńczak.

   

  Przedszkolaki:

  III     Nikola Halejcio

  II     Maja Czytyrbok

  I      Brajan Kania

  Wyróżnienia:

  Maja Żeńczak, Zosia Żeńczak, Marcin Zemżycki

   

 

 

28 września  Spacer do lasu w pobliżu szkoły

 

Podczas spaceru dzieci obserwowały otaczającą  nas przyrodę.  Nazywały drzewa, słuchały szumu liści. Oglądały kolorowe motyle, podziwiały grzyby,   a  przede  wszystkim podziwiały uroki zmieniającej się jesiennej przyrody.

 

29 września o godz 15 00 w naszej szkole odbyło się   "POPOŁUDNIE FILMOWE". Wzięło w nim udział 21 dzieci. Były  przedszkolaki   oraz   dzieci z klas I- III. Dzieci obejrzały film : "Alvin i wiewiórki". Było dużo radości i śmiechu.

 

 

 

 

3 października   WYCIECZKA DO SKLEPU  "ALIAN"

Dzieci  wraz z wychowawczynią i rodzicami  wybrały się do sklepu.

Tematyka zajęć:    W sklepie z owocami

 

Celem  zajęć w terenie było :

 

 -poznanie nazw owoców;

 

- doskonalenie procesów poznawczych: uwagi i spostrzegania;

 

- zapoznanie z wyglądem sklepu, w którym można kupić owoce;

 

- nazywanie owoców krajowych i egzotycznych

 

- wyrabianie nawyków prozdrowotnych;

 

- nazywanie kolorów

 

- obserwowanie pracy kasjerki.

 

Na  koniec zajęć zakupiliśmy ulubione owoce  i w klasie wykonaliśmy owocowe szaszłyki i koreczki.

 

 

5 października - Wizyta policjantek

 Podczas spotkania panie policjantki opowiadały o swojej pracy,   o bezpieczeństwie na drodze drodze. Dzieci miały możliwość zadawania pytań oraz wykazania się wiedzą na temat bezpieczeństwa na drodze.

 

12 października "Sałatka warzywna"

 

 Przedszkolaki  lubią się uczyć dużo nowych rzeczy  tym razem uczyły się o warzywach. Przy udziale i pomocy rodziców dzieci zrobiły PYSZNĄ SAŁATKĘ WARZYWNĄ, którą   oczywiście jadły, ale również podzieliły się ze swoimi rodzicami, i  nauczycielami w szkole.

Warzywa wykorzystaliśmy  również do   krótkiego  przedstawienia  z których to dzieci uczyniły bohaterów wierszyka "W jesiennym ogrodzie ".

 

 18 PAŹDZIERNIKA   WYCIECZKA DO LASU DO CZERNIAWKI, SPOTKANIE Z PANEM  LEŚNIKIEM.

 

 Pogoda zapowiadała się piękna, dlatego zaplanowaliśmy wycieczkę i spotkanie przy ognisku w Leśniczówce Czerniawka.

Spacer i obserwacje były ciekawe, dzieci zadawały pytania. Wyraźnie zainteresowani  jesienną, leśną przyrodą.   Przedszkolaki widziały   kolorowy jesienny las w nim różne rodzaje grzybów o których mówił pan leśnik. Obserwowaliśmy i rozróżnialiśmy drzewa. Były nawet takie zniszczone przez bobry i kornika.   

 

 

10 LISTOPADA WYCIECZKA DO RZESZOWA

 

Udaliśmy się do teatru MASKA na spektakl "Czasoodkrywanie" po spektaklu dzieci  zostały zaproszone przez aktorki na scenę, gdzie miały możliwość obejrzenia rekwizytów wykorzystanych w przedstawieniu, a także zrobienie sobie z nimi zdjęcia. Po spektaklu dzieci autokarem udały się do sali zabaw "Fantazja" w Millenium Hall  gdzie wspaniale się bawiły. Po  wspólnej zabawie dzieci bezpiecznie wróciły do domu.

 

22 listopada

W ramach tematu " Czworonożni i skrzydlaci przyjaciele" dzieci miały możliwość   obserwacji GOŁĘBIA , którego opisały, pogłaskały.

Zobaczyły ja lata w pobliżu szkoły.  Ciekawym doświadczeniem było również obserwowanie CHOMIKA którego następnego dnia przyniosła  jedna z dziewczynek  Marta.  Przedszkolaki opisywały ,  podziwiały , głaskały i przez cały dzień podglądały  go w jego domku.

Spotkanie z żywymi, małymi przyjaciółmi były ciekawym,  doświadczeniem i uczyło troski i odpowiedzialności za swoje zwierzątka.

 

Interesującym wydarzeniem  dla przedszkolaków było również spotkanie z p. Ewą Bednarek osobą niewidomą, która opowiadała dzieciom o sposobach radzenia sobie osób niewidomym w codziennym życiu.  Pokazywała  również książki  pisane alfabetem Braill'a, pokazywała również specjalny  kalkulator, zegarek, czujnik, kolorów, światła,  i białą laskę. Spotkanie z osobą niewidomą uczy wrażliwości.  Uczy chęci pomocy osobom niepełnosprawnym którzy są wokół nas.

 

 

 W październiku odbyły się 2  zajęcia   plastyczno- techniczne zatytułowane "Jesienne inspiracje" .  Prace wykonane zostały umieszczone na gazetce pod tym samym tytułem.   Zachęcam o do udziału w organizowanych  tego typu zajęciach, są to zajęcia pozalekcyjne dla dzieci które lubią  RYSOWAĆ WYCINAĆ, KLEIĆ, LEPIĆ  i  po prostu bawić się w  ARTYSTĘ - PLASTYKA.

 

25 LISTOPADA    ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - (24 11.)

 

Tego dnia dzieci przyszły ze swoimi PLUSZAKAMI- MISIAMI. Przedstawione MISIE  były bohaterami dnia. Dzieci urządziły przyjęcie dla  MISIÓW. Wraz z misiami pobawiły się chustą animacyjną, ułożyliśmy misie  od największego do najmniejszego. Rozmawialiśmy o szanowaniu zabawek, aby jak najdłużej na służyły. Dzieci uczyły się wierszyka:

MISIU MISIU SZARE OCZKA

NIE ZAGLĄDAJ DO POTOCZKA

BO W POTOCZKU ZIMNA WODA

MISU WPADNIE BĘDZIE SZKODA.

 

Przedszkolaki malowały "Kubusia Puchatka", a potem urządziliśmy  wystawę prac. 

 

Dzieci również układały puzzle  "MISIE  BOHATEROWIE  BAJEK ",  i bawiły się w tradycyjna zabawę "Stary niedźwiedź mocno śpi"...

 

NIESPODZIANKĘ  dla dzieci przygotowały również mamy które dla zgłodniałych  "Misiów " - upiekły gofry , dzieci ozdobiły je owocami, posypką czekoladą i innymi dodatkami.  Dzień był był pełen wrażeń i radości, dowodem tego jest wypowiedź jednego z chłopców "Jak fajnie jest w przedszkolu".  DZIĘKUJEMY  MAMOM:  PANIOM  MONICE, MADZI I KASI ZA POMOC . 

 

GRUDZIEŃ

 

                                                 PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT  BOŻEGO NARODZENIA

 

Przedszkolaki    przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia z wielkim zaangażowaniem. Ubierały choinkę,  z pomocą mam piekły  i ozdabiały lukrami pierniczki, wykonały kolorowe  bombki, robiły różne prace plastyczne związane z czasem świątecznym. Lepiły anioły, wykonywały  świąteczne choineczki, wspólnie kolędowały. Dzieliły się opłatkiem, ze swoimi kolegami. Wspólnie zasiadły do wigilijnego stołu gdzie ze smakiem próbowały barszczyku,  pierogów i słodkich  babeczek "reniferów" przygotowanych przez mamusie. DZIĘKUJEMY

 

 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

12 lutego  przedszkolaki wzięły udział w zabawie karnawałowej. Spotkaliśmy się o 16 00 w naszej sali by zaprezentować swoje stroje. Dzieci przebrały się w różne ciekawe stroje: był "Dzwoneczek", "Czerwony kapturek", "Wampirek" "Czarownica" "Policjant" "Szop pracz", "Super bohater" inne. Było wesoło o kolorowo. Dzieci bawiły się z ANIMATORAMI. Były tańce, konkursy, przechodzenie pod liną, przeciąganie liny, a nawet bańki mydlane. Rodzice czuwali nad bezpieczeństwem dzieci.  

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

20 LUTEGO  Dzieci zaprosiły do swojego przedszkola swoje babcie i dziadków.  Dzieci długo przygotowywały się do  Święta Babci            i Dziadka. Przedstawiły im swoje umiejętności  : recytowały wierszyki, śpiewały, a także tańczyły. Dzieci przygotowały również dla swoich gości prezenty w postaci serduszek z gliny i laurek.  Przedszkolaki otrzymały  dużo braw, uścisków i całusów. Po przedstawieniu  GOŚCIE  zostali zaproszeni  przez swoich wnuczków  na herbatkę i szarlotkę do ŚWIETLICY WIEJSKIEJ w Makowisku .  Spotkanie odbyło się          w miłej atmosferze, nie brakowało uśmiechów i radości zarówno w oczach dzieci jak ich babć i dziadków.

 

                                                                             ZIELONE GODZINY

 

27 LUTEGO Przedszkolaki odwiedziły  MARKET MAJSTER  - SZÓWSKO , SKLEP ZOOLOGICZNY.  Z przejęciem obserwowały różne gatunki zwierząt: jaszczurki,  węża, świnki morskie, bażanty, papużki. Najbardziej spodobały się im króliki które akurat miały małe króliczki, trudno je było dostrzec głęboko ukryte w puchu. Dzieci interesowały również akcesoria dla piesków i kotków: piłeczki, kostki i drapaki i domki dla kotków.

 

                                                      "KONKURS RECYTATORSKI  "WITAJ WIOSNO"

 

19 marca - pomimo zimowej aury za oknem odbył się  konkurs  recytatorski  "Witaj Wiosno". Wzięło w nim udział 18 dzieci, od 5 latków do  uczniów    III    klasy Szkoły Podstawowej. Zwycięzców  wytypowało    JURY :  p. Anna   Kamińska, p. Bogusława Majchrowska     oraz p. Marta Soszyńska- Dąbek. Ogłoszenie wyników nastąpi   28 marca na APELU GRATULACYJNYM. Wszystkim uczestnikom oczywiście GRATULUJEMY!!!

 

                                                   WYCIECZKA DO SALI ZABAW  KORONA   - JAROSŁAW

 

21 marca przedszkolaki odwiedziły  nową  salę zabaw  w Jarosławiu.  Sala zrobiła na nich ogromne wrażenie, swobodnie bawiły się ze sobą oraz z obecnymi tam dziećmi. Chowały się w różnych kącikach sali. Zjeżdżały, "bujały" się na palmie. Chłopcy ćwiczyli jazdę samochodami. Mamy czuwały nad bezpieczeństwem, za co DZIĘKUJEMY.  Bezpiecznie i radosne  wróciły do  domów.

 

 

                                                                                       DZIEŃ WODY

 

22 marca obchodziliśmy  w naszej szkole DZIEŃ WODY przedszkolaki również włączyły się w ta ważną dla  wszystkich sprawę. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach  "Wszystko o wodzie".  Rozmawialiśmy na temat: Do czego potrzebna jest woda?, Gdzie ją można znaleźć? Dlaczego trzeba ją oszczędzać? Dzieci zainteresowane były również eksperymentami związanymi z wodą: parowanie, skraplanie, zamrażanie wody. Dzieci dużo na ten temat wiedziały. Malowały kropelki, bawiły się origami: robiły statki i przyklejały na wspólnym plakacie zatytułowanym "Wiosna nad jeziorem". Po  za  tym w dniu obowiązywało oczywiście częste picie  WODY.

 

NADLEŚNICTWO  W KONIACZOWIE

 

24 kwietnia przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Koniaczowie . Przywitał nas pan leśnik Wiesław K.  zaprosił nas do sali dydaktycznej w budynku nadleśnictwa, gdzie  zgromadzone  są eksponaty zwierząt, roślin grzybów które można spotkać w lesie . Opowiadał o środowisku leśnym, o życiu zwierząt. Dzieci mogły wykazać się wiedzą na ich temat, a także zadać nurtujące je pytania,      a pytań było sporo. Dzieci rozpoznawały  zwierzęta wyrzeźbione w drewnie. Oglądały eksponat wielkiego  BIELIKA umieszczonego w sali  dydaktycznej.  Potem dzieci udały się na spacer ścieżką dydaktyczną :  "Od drzewa do drewna" uczyły się rozpoznawać różne drzewa,      zastanawiały się co można  z niego zrobić.  Po spacerze wszyscy udaliśmy się do pobliskiej pizzerii na pyszny obiad. DZIĘKUJĘ RODZICOM za pomoc i opiekę podczas wycieczki. Dzieci na pewno będą ją mile wspominać.

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI  3 MAJA

 

30 kwietnia PRZEDSZKOLAKI wzięły  udział w Akademii z okazji  Rocznicy uchwalenia  konstytucji 3 Maja  wraz z uczniami z gimnazjum .

W sali na zajęciach  dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie : Co to jest  Polska? Śpiewały hymn Polski.  Zastanawiały się jakie mamy symbole narodowe. Przygotowywały plakat o Makowisku. Przedszkolaki przez cały miesiąc  kwiecień przygotowywały  taniec Polonez. Zadanie było trudne,  bo dzieci są  nieśmiałe,  ale dało  dzieciom  dużo  radości, pokonały swoją nieśmiałość i zatańczyły najpiękniej jak potrafiły . Na zakończenie akademii otrzymały biało-czerwone balony przygotowane przez panią Martę W. która przygotowywała akademię z klasą gimnazjalną.

 

DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

 

 

"Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli - jakimi są np. "perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.

Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski (zm. 2011) trochę na przekór Walentynkom. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku."

 

15 maja  Przedszkolaki   włączyły się święto NIEZAPOMINAJKI. W tym dniu  zwracaliśmy uwagę na  PRZYJAŹŃ jaka jest pomiędzy nimi samymi , a przyrodą. Rozmawialiśmy o tym jak dzieci mogą dbać o PRZYRODĘ która ich otacza, aby była jak najdłużej piękna. Zwracaliśmy też uwagę na szacunek do siebie nawzajem i dzieci do zwierząt.

 

 

                                   WIECZÓR Z PIOSENKĄ PATRIOTYCZNĄ

 

25 maja     dzieci włączyły się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości , tańcząc  -    POLONEZA, oraz uczestnicząc   wraz    z rodzicami w przeglądzie pieśni patriotycznych.

 

 

SERKI  SMAKOWE

Przedszkolaki  bardzo lubią uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, chętnie przygotowują potrawy dla siebie, kolegów  i rodziców.

Tym razem robiliśmy serki smakowe: truskawkowy, rybno-pomidorowy i rzodkiewkowo- szczypiorkowy.  Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach, przyniosły potrzebne produkty i bardzo samodzielnie wywiązywały się z zadań im powierzonych, np mieszanie składników, smarowanie, chleba, układanie,doprawianie, próbowanie. Dzieci chętnie podzieliły się swoimi kolorowymi kanapkami z kolegami ze starszej grupy.

 

DZIEŃ RODZINY

 

4 czerwca to  okazja do wspólnych zabaw  bo  w całej SZKOLE obchodzimy  DZIEŃ DZIECKA.  Przedszkolaki zaprosiły do swojej sali RODZICÓW na przedstawienie z okazji DNIA MAMY I TATY,  choć trochę nieśmiałe , pięknie recytowały tańczyły i śpiewały.

Na koniec rodzice przygotowali pyszne  kiełbaski  z grilla.  BARDZO DZIĘKUJEMY pani Kasi , Eli, Monice H.  panu Piotrowi za zaangażowanie  przy organizacji  DNIA RODZINY.  Jeśli kogoś pominęłam przepraszam.Dzieci będą mile wspominali  ten  WESOŁY DZIEŃ.

 

 

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA  DO  ZOO

 

13 czerwca udaliśmy się do Zamościa do Zoo , aby odwiedzić zwierzątka. Pomimo wczesnej pory 530 wszyscy dotarliśmy  na zbiórkę     

i punktualnie udaliśmy się na wycieczkę. O 7 30 byliśmy na miejscu, a o 800 spotkaliśmy się z panią przewodniczką. Dzięki niej mieliśmy możliwość obejrzenia prezentacji: "Koty w zamojskim Zoo ". Opowiadała nam o kotach, dzieci zadawały pytania i dzieliły się swoimi wiadomościami o tych zwierzętach. Potem udaliśmy się na spacer  po Zoo.  Dzieci zobaczyły mnóstwo różnych gatunków zwierząt począwszy od niedźwiedzi, a skończywszy na żyrafach. Zachęcam do obejrzenia galerii. Potem udaliśmy się na pierogi do Zamojskiej pierogarni, a następnie w małych grupach udaliśmy się po pamiątki, lody, a także  na plac zabaw i  indywidualne zwiedzanie dalszej części Zoo. Wrażeń było dużo myślę, że kiedyś tam jeszcze dzieci pojadą, jeśli nie z grupą to z rodziną, aby zobaczyć nowe, bardzo egzotyczne zwierzęta.

 

OLIMPIADA PRZEDSZKOLNA

 

18 CZERWCA  odbyła się Przedszkolna Olimpiada Sportowa. Celem jej była przede wszystkim dobra zabawa,  ale także zachęcanie dzieci do aktywnego wypoczynku na sportowo. Rozpoczęliśmy hymnem "Sport to zdrowie", zapaleniem znicza i rozgrzewką.

 

Olimpiada przebiegała bardzo aktywnie uczestniczyły w niej dzieci z dwóch grup przedszkolnych. było 6 konkurencji.

 

1. Rzut do celu

2. Przejście po ławeczce z woreczkiem na głowie

3.Skoki w workach

4.Bieg na orientacje miedzy pachołkami

5.Przejście przez tunel i rzut piłką w kręgle

6. Przeciąganie liny

 

Każde dziecko miało możliwość uczestniczenia w konkurencjach nawet kilka razy. Radości było co niemiara. O niej świadczą zdjęcia w galerii. Olimpiadę zakończyło rozdanie wszystkim uczestnikom medali, dyplomów oraz nagród.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14 października w polskich szkołach obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Z tej okazji uczniowie szykują nauczycielom szereg niespodzianek. Z pewnością miłym zaskoczeniem będą życzenia na Dzień Nauczyciela przekazane w formie wierszyka. 

WIERSZ NA DZIEŃ NAUCZYCIELA  - [ŚMIESZNE}


Życzenia na Dzień Nauczyciela
Dziś jest Dzień Nauczyciela,
czas radości i wesela!
Dziś składamy życzeń moc:Drodzy nauczyciele miejcie cierpliwości wiele,
aby znosić bez paniki nasze psoty i wybryki!

Kiedy smutny jesteś czasem
i samotność ci doskwiera.
Pani zawsze cię pocieszy,
w niej to znajdziesz przyjaciela.

 

 

"Katechizm polskiego dziecka  " -Władysław Bełza

 

 

 

-Kto ty jesteś?

 

-Polak mały.

 

-Jaki znak Twój?

 

-Orzeł biały.

 

-Gdzie ty mieszkasz ?

 

-Między swymi.

 

-w jakim kraju?

 

-W polskiej ziemi.

 

-Czym twa ziemia?

 

- Mą ojczyzną.

 

- Czym zdobyta ?

 

- Krwią i blizną.

 

-Czy ją kochasz?

 

- Kocham szczerze.

 

-A w co wierzysz?

 

-W Polskę wierzę.

 

- Coś Ty dla niej?

 

-Wdzięczne dziecię.

 

-Coś jej winien?

 

-Oddać życie.

 

 

 

OGŁOSZENIA

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )