23

Publiczna Szkoła Podstawowa

     

 w Makowisku

Oddział przedszkolny - 6 - latki ("ZERÓWKA")

Zdrowe odżywianie.

W tygodniu poświęconemu zdrowiu, dzieci własnoręcznie wykonały pyszne i 'zdrowe' kanapki. Efekty ich pracy można zobaczyć na zdjęciach.

 

Robimy kanapki 11.2017

Wycieczka do Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Muninie i do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu.

17 listopada 6 - latki razem ze swoją wychowawczynią i rodzicami odwiedziły Piekarnię GS Samopomoc Chłopska w Muninie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Jarosławiu.

Podczas zwiedzania piekarni dzieci miały okazję obserwować pracę piekarzy, a jednocześnie zobaczyć w jaki sposób powstaje chleb. Na początku Pan Jan Kardaszewski - właściciel piekarni, pokazał pomieszczenie, gdzie przechowuje się różne rodzaje mąk do wyrobu chleba. Następnie dzieci obserwowały pracę urządzenia, które wyrabiało chleb. W między czasie Pan Jan pokazał dzieciom wagę, do ważenia mąki. Chętne dzieci również zostały zważone;)) Po wyrobieniu ciasta na chleb, uczestnicy wycieczki zobaczyli stół na którym piekarze formowali ostateczny kształt różnego rodzaju pieczywa oraz piece, do których wkładano chleby i bułeczki. 6-latki zobaczyły również pomieszczenie , w którym było bardzo ciepło. Pani piekarz wyjaśniła, że własnie tam wyrasta ciasto na chleb. Następnie pan Jan zaprosił wszystkich do pomieszczenia w którym kroi się chleb za pomocą specjalnej krajalnicy, a następnie foliuje się go. Na koniec zwiedzania piekarni wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali po pysznym obwarzanku. 

Kolejnym punktem programu była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dzieci zabrały do niej swoje Pluszowe Misie, ponieważ tam miały uczestniczyć w spotkaniu z bohaterem książek dla dzieci - pluszowym misiem. A wszystko to dlatego, że 25 listopada pluszowy miś obchodzi swoje święto. Pracownik biblioteki przedstawił dzieciom prezentację i opowiedział dzieciom o pluszowym misiu, a także o innych znanych misiach: Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku, Misiu Coralgolu i Paddingtonie. Po krótkiej pogadance, dzieci obejrzały bardzo ciekawy film o dzikich zwierzętach w 3D. Po filmie Pracownik biblioteki pokazał przedszkolakom tą część biblioteki, w której można znaleźć książki dla dzieci. Dzieci obejrzały wybrane książeczki, a przy stoliczkach pomalowały kolorowanki. Na koniec zadowolone dzieci wraz ze swoimi misiami, rodzicami i wychowawczynią udały się do autobusu. Po udanej wycieczce, wszyscy bezpiecznie wrócili do domu. 

 

Wycieczka do piekarni i biblioteki 17.11.2017

Koktajl owocowy.

W środę 15 listopada 2017 r. dzieci miały okazję zobaczyć w jaki sposób działa blender (jedno z urządzeń, o których rozmawiały podczas całego tygodnia). Dzieci obserwowały, jak powstaje koktajl truskawkowy. Na koniec każdy przedszkolak mógł skosztować kubek pysznego i odżywczego koktajlu.

Pijemy pyszny sok z marchwi i jabłek.

Czwartek 12 października 2017 r. był kolejnym dniem pełnym witaminek. To wszystko za sprawą soku z marchewek i jabłek, które dla dzieci wykonała pani Wychowawczyni. Przedszkolaki zobaczyły proces powstawania soku przy pomocy urządzenia, jakim jest sokowirówka. Na koniec każdy przedszkolak mógł skosztować i wypić świeżo zrobiony soczek. Niektórym dzieciom tak posmakował sok, że prosiły o jeszcze jeden kubek. 

 

Sok z marchwi i jabłka

Sałatka jarzynowa.

"Idą, idą witaminki dla całej przedszkolnej rodzinki. Samo zdrowie, samo zdrowie, każdy ci to powie!" We wtorek 10.10.2017r. do dzieci dzieci z oddziału przedszkolnego przyszło wiele witamin. A to wszystko za sprawą sałatki warzywnej, którą wykonały sześciolatki. Każdy przedszkolak przyniósł i pokroił warzywa, które lubi. Następnie polał je przygotowanym sosem i skonsumował. Mniam mniam, palce lizać...

 

Sałatka jarzynowa 2017

Wycieczka do Rzeszowa i Nowej Dęby.

6 października 2017 r. miała miejsce wycieczka do Rzeszowa i Nowej Dęby. W wycieczce wzięły udział przedszkolaki, rodzice, a także klasa I i kilkoro dzieci z klasy II, III i V. Pierwszym punktem programu było Multikino, a tam krótki film "Moja pierwsza wizyta w kinie" oraz film pokazujący jaką wartością jest przyjaźń "Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele". Po obejrzeniu projekcji dzieci zobaczyły miejsce, gdzie filmy są "wyświetlane" czyli tzw. kino od kuchni. Kolejnym punktem programu była wizyta w Centra Zabaw FANTAZJA w Hali na Podpromiu. Tam oczywiście czas na dowolną zabawę, obiadek oraz warsztaty "Wyzwól w sobie artystę", podczas których każdy mógł wykazać się kreatywnością. Po tak intensywnie spędzonym czasie uczestnicy wycieczki udali się do autobusu, który zawiózł wszystkich pod samo Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. W muzeum na uczestników czekała już pani przewodnik, która opowiedziała oraz oprowadziła po muzeum pokazując zgromadzone skarby - ręcznie wyprodukowane bombki. W galeriach można było obejrzeć setki niesamowitych eksponatów. Uczestnikom zaprezentowano sposoby powstawania i dekorowania bombek choinkowych, oraz zaproponowano warsztaty podczas których dzieci miały okazję samodzielnie ozdobić swoją bombkę. Oprócz samodzielnie pomalowanej bombki, każdy uczestnik otrzymał również bombkę z własnym imieniem. Po drobnych zakupach w sklepie z bombkami, uczestnicy wycieczki udali się do autokaru, którym bezpiecznie powrócili do Makowiska. Wycieczka chociaż długa, była źródłem wielu radości oraz sprawiła, że dzieci wiele się nauczyły.

 

Wycieczka do Rzeszowa i Nowej Dęby 06.10.2017

Odwiedziny pań policjantek z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

5 października 2017 r. przedszkolaki z Makowiska odwiedziły panie policjantki: asp. szt. Agnieszka Łakota i asp. Anna Wańko z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Panie Policjantki przeprowadziły pogadankę o pracy policjanta, o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a także przypomniały numery telefonów alarmowych. Przedszkolaki były bardzo aktywne i chętnie odpowiadały na pytania pań policjantek. Największą atrakcją był dla dzieci pokaz atrybutów policjanta. Dzieci zaśpiewały Paniom piosenkę "Halo, Panie Policjancie", a Panie rozdały dzieciom na pamiątkę, odblaskowe breloczki. Po tej wizycie, niejeden przedszkolak na pewno będzie chciał zostać policjantem.

 

Odwiedziny pań policjantek z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu 05.10.2017

Owocowy dzień.

Poniedziałek 2 października 2017 r. zapisał się w kalendarzu oddziału przedszkolnego, jako "Owocowy dzień". Dzieci z oddziału przedszkolnego razem w Wychowawczynią udały się do pobliskiego sklepu spożywczego. Na miejscu przedszkolaki miały okazję oglądania i rozpoznawania owoców i warzyw znajdujących się w sklepie. Dzięki uprzejmości Pani właścicielki i sprzedawczyni Bogusławy Janeczko, dzieci mogły również zobaczyć wagę, a także sposób jej działania. Była to dobra lekcja ważenia owoców;) Po powrocie do szkoły na przedszkolaki czekała niespodzianka. Były to tace, na których leżały pokrojone cząstki owoców krajowych i tropikalnych, przyniesionych przez nie rano. Zadaniem 6-latków było ułożenie z wybranych cząstek ciekawych i pomysłowych kompozycji. Owocowe układanki po obejrzeniu i sfotografowaniu, zostały skonsumowane;))) Efekt kreatywności przedszkolaków można zobaczyć na zdjęciach. 

 

Owocowy dzień

Piesza wycieczka do lasu w Olchowej.

29 września 2017r. - 6 - latki razem ze swoją wychowawczynią Wiolettą Stopyrą i rodzicami wybrały się pieszo do lasu w Olchowej (Makowisko). Przedszkolaki nie miały łatwego zadania, bowiem musiały przejść pieszo polną drogą 2,5 km, a potem tą samą trasą przejść z powrotem do szkoły. Już od samego rana zapowiadała się piękna pogoda - świeciło złociste słońce, a niebo było bezchmurne. Wymarzona pogoda na wycieczkę. Dzieci wyruszyły ze szkoły tuż po godzinie 10.00. Idąc polną drogą, dzieci widziały pola uprawne, pasące się na łące krowy, a także leżącego na drodze, martwego zaskrońca. Przedszkolaki dotarły na miejsce ok. 10.45. Dzięki uprzejmości P. Jacka Zygi udostępniono nam domek i teren należący do Związku Łowieckigo "Sokół" Jarosław. Tam rodzice rozpalili ogień, aby na grillu upiec kiełbaski. W tym czasie dzieci odpoczęły, a przy okazji znalazły piękne muchomorki, które rosły w pobliżu. Kiedy kiełbaski piekły się na grillu, przedszkolaki razem ze swoją wychowawczynią i rodzicami udały się do lasu. Tam podziwiały i rozpoznawały drzewa liściaste i iglaste oraz niektóre krzewy i rośliny, poznały budowę drzewa, a także dowiedziały się z jakich warstw zbudowany jest las. 6-latki obserwowały również pierwsze oznaki i kolory jesieni, wdychały czyste leśne powietrze i podziwiały ślimaka, który "wystawiał do nich rogi;)))". Pani Wychowawczyni przygotowała dla dzieci również pewne zadanie. Przedszkolaki otrzymały kartki i kredki świecowe, wybrały sobie drzewa, przyłożyły do nich kartki i pocierając kredkami świecowymi kartki odwzorowały korę wybranych drzew. Ponieważ każde drzewo ma inną korę, każda praca wyglądała naprawdę wyjątkowo. Po tym wszystkim, dzieci zjadły pyszne kiełbaski przygotowane przez rodziców, pobiegały po trawie, pobawiły się w chowanego oraz w "Gąski gąski do domu", a także pośpiewały i potańczyły przy akompaniamencie gitary. Po tak wspaniale spędzonym czasie przedszkolaki udały się w drogę powrotną. Wszyscy chociaż zmęczeni, ale cali i zdrowi a przede wszystkim dumni z pokonania 5 km trasy, wrócili do domu. 

 

Piesza wycieczka do lasu w Olchowej 29.09.2017

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )