23

Publiczna Szkoła Podstawowa

     

 w Makowisku

Wycieczki

27.09.2013r. Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Jarosławiu i Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych OA , OB i klasy I  zwiedziły pomieszczenia biblioteki, oglądały księgozbiory, poznały pracę bibliotekarza oraz sposoby korzystania ze zbiorów biblioteki.  Następnie wysłuchały wierszy J. Tuwima, wzięły udział w inscenizacji wiersza „Rzepka” oraz ilustrowały kredkami wiersz „Lokomotywa”. Na końcu oglądały bajki na DVD.

W Straży Pożarnej zapoznały się z pracą, strojem strażaka, sprzętem i pojazdami służącymi strażakowi do pracy. Poznały także pracę dyspozytora.

 

29.10.2013r. Wycieczka do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie.

Dzieci z oddziałów OA, OB. i uczniowie klas I, II, III zwiedzili Wytwórnię Ozdób Choinkowych Biliński oraz pierwsze na świecie Muzeum Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Wszyscy wzięli udział  w warsztatach projektowania  i własnoręcznego malowania bombek, które zabrali ze sobą do domu.

Kolejnym celem wycieczki, był pobyt dzieci w Centrum Zabaw „Fantazja” w Rzeszowie.

 

13.11.2013r. Wyjazd przedszkolaków i uczniów klas I, II, III do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, na spektakl teatralny pt. „Bajki Pana Perrault”, wystawiony przez Wrocławski Teatr Edukacji „Artenes”.

Dzieci oglądały takie bajki jak: „Czerwony Kapturek”, „Tomcio Paluszek”, „Ośla skórka”.

 

06.12.2013r. Spotkanie przedszkolaków ze Świętym Mikołajem.

W tym dniu, dzieci śpiewały Świętemu Mikołajowi okolicznościowe piosenki, recytowały wiersze, rozmawiały z miły gościem, a na koniec otrzymywały upragnione prezenty.

 

Początek_roku_w_zerówce

 

04.03.2014r. Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Dzieci z oddziałów OA i OB zaprezentowały swoim babciom i dziadkom okolicznościowe wiersze, piosenki oraz tańce. Odbyły się wspólne zabawy przy muzyce, wręczanie własnoręcznie przygotowanych prezentów oraz słodki poczęstunek.

 

21.03.2014r Pożegnanie zimy – przywitanie wiosny.

W pierwszy dzień wiosny, dzieci przedszkolne wyruszyły z kukłą Marzanną, na spacer w pobliżu szkoły. Dzieci śpiewały wiosenne piosenki, były zabawy ruchowe z kukłą, na zakończenie odbył się obrzęd palenia Marzanny. W ten sposób pożegnano zimę i przywitano wiosnę.

 

16.04.2014r. Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

Dzieci z oddziałów przedszkolnych OA i OB zaprezentowały swoje wiosenno-świąteczne wiersze i piosenki oraz małą inscenizację wielkanocną. Na zakończenie złożyły życzenia świąteczne całej społeczności szkolnej.

 

26.05.2014r. Uroczystość z okazji Święta Rodziny.

Dzieci przedszkolne z grupy OA i OB przygotowały w tym dniu swoim rodzicom, okolicznościowe wiersze, piosenki i tańce. Na zakończenie uroczystości, odbyło się składanie życzeń zaproszonym gościom i wręczanie własnoręcznie wykonanych prezentów. Uroczystość uświetniły wspólne zdjęcia.

 

03.06.2014r. Dzień Dziecka w szkole.

W tym dniu, wszystkie dzieci obchodziły swoje święto w szkole. W klasach odbywały się zabawy ruchowe przy muzyce i oglądanie bajek na DVD, a w sali gimnastycznej- zawody sportowe. Dzieci zostały  obdarowane ulubionymi słodkościami.

 

04.06.2014r. Wycieczka do Osady Kresowej w Baszni Dolnej.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych OA, OB i uczniowie klas I, II, III odwiedzili Osadę Kresową w Baszni Dolnej. Poznali krótką historię przedwojennych Kresów Wschodnich, oglądali budynki i przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku oraz prace rzemieślników. Wzięli udział w warsztatach malowania na szkle, garncarstwa i kowalstwa. Po warsztatach były wspólne zabawy na placu zabaw    i zakupy gotowych wyrobów.

WYCIECZKA DO RZESZOWA 2012

29 listopada 2012 roku DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO wraz z wychowawczynią P. Wiolettą Stopyra i rodzicami oraz DZIECI Z KLASY I wraz z wychowawczynią P. Bogusławą Majchrowską wybrały się na WYCIECZKĘ DO RZESZOWA. Na początku dzieci zwiedziły Telewizję Polską Rzeszów, a dokładniej: studio, reżyserkę, pomieszczenia archiwum, montażu i emisji, a także obejrzały archiwalny materiał filmowy. Przedszkolakom najbardziej podobała się wizyta w studio, kiedy to siedząc na fotelu przy głównym stole, mogły wczuć się w rolę prezentera prowadzącego Aktualności;))) Z TVP Rzeszów grupa udała się do Hali na Podpromiu, aby w Centrum Zabaw Fantazja całkowicie oddać się urokom zabawy. Szaleństwom i radości nie było końca:);):)!!! Jednak co dobre szybko się kończy, dlatego po 2 godzinach harców dzieci wraz z opiekunami musiały opuścić Fantazję. Kolejnym punktem programu był posiłek w Restauracji Mc Donald's przy ul. Powstańców Warszawy. Tam na każdego małego uczestnika wycieczki czekały zestawy Happy Meal wraz z zabawkami, które cieszyły się większą popularnością niż sam posiłek;) Kiedy wszyscy byli już nasyceni, cała grupa udała się do Kina Helios, aby obejrzeć bardzo ciekawy film animowany "Renifer Niko ratuje brata". Zaraz po bajce wszyscy uczestnicy wycieczki zajęli swoje miejsca w autokarze, którym bezpiecznie powrócili do domu:) To była bardzo udana wycieczka!:)))

opis dokumentutypdata

Zdjęcie Oddziału Przedszkolnego i Klasy I przed TVP Rzeszów.

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
2 176 kB

TVP Rzeszów

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
2 016 kB

TVP Rzeszów (studio)

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
2 080 kB

TVP Rzeszów (studio)

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
2 208 kB

TVP Rzeszów (POGODA)

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
2 176 kB

TVP (STUDIO))

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
1 984 kB

TVP Rzeszów (Aktualności;))

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
1 664 kB

FANTAZJA (przeciąganie liny)

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
1 291 kB

FANTAZJA (wspinaczka)

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
1 281 kB

FANTAZJA (spotkanie z czarodziejem z okazji Andrzejek)

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
2 144 kB

Fantazja (zabawa w "Cukierka" z chustą Klanzy)

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
2 080 kB

FANTAZJA (w saniach św. Mikołaja)

JPG21-01-2013[ Pobierz ]
2 176 kB
DZIEŃ PAPIESKI 2012

16 października 2012 roku DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO pod kierunkiem swojej wychowawczyni Pani Wioletty Stopyra wraz z uczniami KLASY IV i ich wychowawcą Panem Kublasem, uczciły Dzień Papieski przygotowując przepiękną uroczystość. Uroczystość całkowicie była poświęcona naszemu Wielkiemu Rodakowi Papieżowi Janowi Pawłowi II i przedstawiała Jego życie i wartości, którym służył całe swoje życie i którym pozostał wierny do końca swoich dni.

TEATRZYK "O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI"

10 października 2012 r. ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY i KLASY I, II, III udały się autokarem do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu na TEATRZYK "O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI".

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 2012/2013
Wycieczka do Rzeszowa

25 KWIETNIA 2012 DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO, KLASY 1, A PO CZĘŚCI RÓWNIEŻ Z KLASY II i  III  WYBRAŁY SIĘ NA WYCIECZKĘ DO RZESZOWA.

WYCIECZKĘ ZORGANIZOWAŁA WYCHOWAWCZYNI ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO – PANI WIOLA STOPYRA, A OPIEKĘ NAD DZIEĆMI SPRAWOWAŁA WYCHOWAWCZYNI KLASY I – PANI LUCYNA MEISSNER ORAZ RODZICE DZIECI  Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO. PROGRAM WYCIECZKI OBEJMOWAŁ FILM ANIMOWANY „PIRACI” (OGLĄDANY W TRÓJWYMIAROWYCH OKULARACH),

POSIŁEK W RESTAURACJI MC DONALD’S ORAZ ZABAWĘ W CENTRUM ZABAW „FANTAZJA” W HALI NA PODPROMIU.

UCZESTNICY WYCIECZKI BYLI ZACHWYCENI ATRAKCJAMI, ALE NAJWIĘKSZĄ RADOŚĆ PRZYNIOSŁA DZIECIAKOM ZABAWA W „FANTAZJI”. DOWODEM NA TO SĄ DOŁĄCZONE ZDJĘCIA…  Wyczieczka_do_Rzeszowa_oddział_przedszkolny

Kulig w Radawie

16 lutego 2012 dzieci z Oddziału przedszkolnego razem ze swoją wychowawczynią i rodzicami wybrały się na Kulig. Podobnie, jak w latach ubiegłych, tak również i w tym roku, kulig odbył się w Radawie w Gospodarstwie Pana Piotra Frania. Tego dnia padał biały puszysty śnieżek. Wszyscy uczestnicy ubrani w ciepłe kurtki, czapki, szale i rękawiczki, zajęli miejsca w saniach zaprzężonych w konie. Sanna się rozpoczęła. Dzieci ze śpiewem na ustach  podziwiały miejscowość wraz z całą okolicą przepięknie obsypaną białym puchem. Mniej więcej w połowie drogi zrobiono przerwę, podczas której dzieci mogły „poszaleć” trochę na śniegu, a przy okazji rozgrzać się. Po zakończonym kuligu Gospodarz rozpalił grilla i zaprosił wszystkich na ciepłą herbatę. Kiedy mamy przedszkolaków przygotowywały kiełbaskę, dzieci biegały, skakały i tańczyły w rytm muzyki, którą słychać było przez głośniki. Upieczona na grillu kiełbaska smakowała, jak nigdy dotąd. Po skończonym posiłku, córka Gospodarza przyprowadziła kucyka, którego przedszkolaki mogły nawet pogłaskać. Kucyk z długą grzywą od razu zdobył sympatię dzieci. Następnie maluchy wraz z wychowawczynią i częścią rodziców poszły podziwiać małe zoo znajdujące się z tyłu gospodarstwa. Dzieci mogły tam zobaczyć sarenki, dziki, kozę, a nawet pawie. W drodze powrotnej do autobusu przedszkolakom pozwolono również na chwilę zabawy na placu zabaw. Radości nie było końca. Po zajęciu miejsc w autobusie, nastąpił powrót do domu. Dzieci były zmęczone, ale także szczęśliwe i zadowolone.

 

kulig_2012

Dzień Babci i Dziadka
25 stycznia 2012 roku do naszej szkoły przybyli BABCIE, DZIADKOWIE a także RODZICE DZIECI z Oddziału przedszkolnego.

Był to wyjątkowy dzień, ponieważ przedszkolaki wraz ze swoją wychowawczynią przygotowały dla gości przepiękny koncert kolęd

i pastorałek, a także piosenek o babci i dziadku oraz o tematyce zimowej. Oprócz śpiewu, babcie i dziadkowie mogli zobaczyć taniec w kręgu oraz posłuchać przepięknie recytowanych wierszy. Wiersze te w ustach maluchów brzmiały naprawdę „słodko”. Wszyscy goście byli pod wrażeniem talentu młodych recytatorów, śpiewaków i tancerzy.

Na uroczystości obecna była także Pani Dyrektor Naszej Szkoły, która serdecznie przywitała i pożegnała wszystkich uczestników imprezy.

Po zakończeniu uroczystości w szkole, Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni do Świetlicy wiejskiej na poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci.

 

Dzień_Babci_2012

Dzień Papieski

Dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką p. Wioletty Stopyry przygotowały uroczystość z okazji Dnia Papieskiego. Na uroczystości obecni byli uczniowie szkoły, nauczyciele oraz rodzice. Nasze przedszkolaki z zaangażowaniem recytowały wiersze o Ojcu Świętym oraz śpiewały piosenki przy akompaniamencie gitary. Dzięki takim występom dzieci nie tylko integrują się ze szkoła, ale przede wszystkim rozwijają umiejętności artystyczne, wyrabiają w sobie odwagę, uczą się współdziałania w grupie oraz kultury zachowania podczas występów.

 

dzień_papieski

Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

 Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Jarosławiu zorganizowała dla dzieci 5 i 6 letnich konkurs plastyczny pod hasłem „Mamo, Tato, nie pal przy mnie!” Nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych również wzięły w nim udział.

31 maja 2011 laureaci konkursu wraz z opiekunami i wychowawczyniami udali się do Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jarosławiu na uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. 

 Było to bardzo miłe spotkanie, a dla większości dzieci ogromne przeżycie. Przedszkolaki z naszego oddziału przedszkolnego były także wśród wyróżnionych :

Emilka Bębenek, która zajęła VI miejsce otrzymała dyplom oraz parasolkę,  

 dzieci  wyróżnione w konkursie:

 Amelia Woś,    

Radosław Surmiak,  

Patrycja Fudali,   

Emilia Wawrykowicz   

Urszula Kutyła  

otrzymały dyplomy oraz podkoszulki  z napisem „Czyste powietrze wokół nas”,a wszystkie pozostałe  biorące udział w konkursie – dyplomy oraz odblaski z postacią „Dinusia”, zaś wychowawczynie (Wioletta Stopyra i Katarzyna Bębenek) podziękowania.

 

Cieszymy się, nasze przedszkolaki wykazują tak dużą aktywność i już w tak młodym wieku zdobywają nagrody.  

 Wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności laureatom serdecznie gratulujemy.

 

konkurs_plastyczny_dla_przedszkolaków

SPOTKANIE Z PANIĄ Z NADLEŚNICTWA

W środę 25 maja 2011 nasze oddziały przedszkolne odwiedziła Pani Magdalena Wąsik z Nadleśnictwa Jarosław. Tematem spotkania był problem wypalania traw na wiosnę, a także edukacja antytytoniowa.

Pani z Nadleśnictwa wyjaśniła dzieciom, dlaczego nie wolno wypalać traw, opowiedziała o następstwach tego typu czynności, oraz poinformowała do kogo i pod jaki numer należy zadzwonić w sytuacji pożaru.

Kolejnym etapem spotkania była pogadanka dotycząca palenia tytoniu. Wspólnie z Panią omówiono, jakie są skutki palenia tytoniu dla zdrowia, dlaczego nie wolno palić w lesie, a także w jaki sposób należy zbierać pety, np. wziąć w listek.

Ponieważ dzień wcześniej dzieci wykonały prace plastyczne dotyczące wypalania traw, Pani Magdalena wylosowała sześć najlepiej według niej wykonanych prac (3 prace z grupy „A” oraz 3 prace z grupy „B”).

Prace te zostały zabrane do Nadleśnictwa Jarosław, a ich autorzy zostali nagrodzeni drewnianymi piórnikami z całym wyposażeniem. Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Jarosław.

 

Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy Pani Magdalenie za przybycie oraz przekazanie ciekawych i cennych informacji.

 

w1

Kulig

W dniu 2 marca 2011 dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 „A” i 0 „B” pod opieką swoich wychowawczyń oraz rodziców udały się autokarem do Radawy. Tam miał miejsce kulig zorganizowany przez jednego z radawskich gospodarzy. Po przybyciu na miejsce na uczestników czekały już koniki zaprzężone do sań. Po zajęciu przez wszystkich wygodnych miejsc rozpoczął się wspaniały kulig trasą pozwalającą podziwiać uroki zimy. Radości było co nie miara. Galopujące koniki, skrzący w przepięknym słońcu śnieg i oszronione drzewa robiły ogromne wrażenie. Dzieci były tak szczęśliwe, że nawet nie przeszkadzał im lekki „mrozik”. Z radością na ustach śpiewały piosenkę „Sanna”. Ponieważ nie było wiatru, a słoneczko przepięknie świeciło poproszono woźnicę, aby na chwilę się zatrzymał. Był to moment kiedy przedszkolaki mogły trochę poszaleć na śniegu, „porobić aniołki”, itp. Mamy i wychowawczynie starannie dokumentowały wszystkie poczynania dzieci robiąc ciekawe zdjęcia. Po powrocie do gospodarstwa dzieci miały możliwość zabawy na placu zabaw. W między czasie uczestnikom pokazano dwa dziki, które cieszyły się dużą popularnością (szczególnie wśród uczestników najmłodszych). Po zabawie przyszła pora na ciepły posiłek. Gospodarze rozpalili grilla i przygotowali ciepłą herbatę, zaś rodzice upiekli chrupiące kiełbaski. Apetyty dopisywały, że „aż się uszy trzęsły”. Po wspólnym posiłku uczestnicy kuligu udali się do autokaru i powrócili do Makowiska. Czerwone noski, policzki i uśmiechy na twarzach dzieci mówiły same za siebie – sanna była udana.

                                                                                                                        Relację opracowała p. Wioletta Stopyra

 

kulig_oddz.przed 

Bal karnawałowy

Dnia 03.02.2011 dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły uczestniczyły w Balu Karnawałowym. Zabawa miała miejsce w Świetlicy Wiejskiej, zaś całą organizacją zajęli się rodzice przedszkolaków.
Dzieci przebrane były w różne postacie z bajek i nie tylko. Na balu można było zobaczyć m.in. Królewnę Śnieżkę, Batmanów, Księżniczki, Motylki, Śnieżynki i wiele innych. Niektóre z dzieci trudno było rozpoznać, nie tylko z powodu strojów, ale również z powodu wymalowanych specjalnymi kredkami twarzyczek. 
Przedszkolaki bawiły się przy muzyce granej przez muzyka na keyboardzie, a w między czasie miały możliwość posilenia się ciasteczkami, owocami, a także napojami.
Największą popularnością cieszyła się zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”, do której chętnie wybierano wychowawczynie oraz rodziców. Zabawa była przednia, a radości nie było końca.

bal_karnawałowy

Dzień Babci i Dziadka

Z uwagi na wczesny w tym roku szkolnym termin ferii zimowych, uroczystość  Dnia Babci i Dziadka została przesunięta w czasie i odbyła się w dniu 13 stycznia .To nadzwyczajne wydarzenie zostało połączone z „Jasełkami” przygotowanymi przez przedszkolaków.

W tym szczególnym dniu rodzice przygotowali dzieciom piękne stroje jasełkowe i galowe. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od „PRZEDSTAWIENIA JASEŁKOWEGO”, na którym oprócz rodziców oraz dziadków przedszkolaków, obecni byli uczniowie całej naszej szkoły z nauczycielami i Panią Dyrektor na czele.  Na uroczystości pojawił się również zaproszony przez dzieci
i wychowawców sołtys wsi Pan Marian Dziadura.
Po „Jasełkach” , które wystawione były na sali gimnastycznej poza rodzicami, pozostali najważniejsi goście – czyli Babcie i Dziadziusiowie.  Wnuczęta z ogromną ochotą recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki dla swoich ukochanych Babć i Dziadziów.  Na koniec wspólnie odśpiewano: „Sto lat”, a przedszkolaki złożyły babciom i dziadziom życzenia oraz wręczyły zrobione własnoręcznie prezenty  (babciom korale z makaronu, a dziadziom muchy w kropki zrobione z bibuły i konfetti).
Kiedy uroczystość w szkole dobiegła końca, dziadkowie wraz z dziećmi, rodzicami i wychowawczyniami udali się do Świetlicy Wiejskiej, gdzie czekał przygotowany wcześniej przez rodziców poczęstunek. Po wspólnym posiłku, dzieci miały możliwość zabawy przy dźwiękach muzyki, a starsi , możliwość rozmowy.
Uroczystość była udana, dzieci zachwycone, a rodzice i dziadkowie bardzo dumni ze swoich pociech, <a wychowawczynie – ze swoich przedszkolaków;)))>.

 

 

dzień_babci_i_dziadka


Bal pasiasty

W środę (8 grudnia 2010 ) w Publicznej Szkole Podstawowej w Makowisku w klasach „0” (zerowych), odbył się „Basiowy Bal Pasiastych”.
Organizatorem konkursu „Basiowy Bal Pasiastych” jest Wydawnictwo książek z serii Basia – LektorKlett Sp. z o.o z Poznania. Basia to bohaterka książek autorstwa Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak. Bohaterka książek bardzo lubi paski, szczególnie biało – czerwone. Nosi też pasiaste ubrania o każdej porze dnia i roku.
 Za zorganizowanie „BALU” i przygotowanie dzieci odpowiedzialne były: Wioletta Stopyra – wychowawczyni klasy 0„A” oraz Katarzyna Bębenek – wychowawczyni klasy 0„B”. Wszystkich uczestników BALU obowiązywał strój w paski, który był równocześnie podstawowym warunkiem konkursu. Dzieci uczestniczyły w zaproponowanych zabawach ruchowych ze śpiewem, zabawach z losowaniem pasków, słuchały czytanej przez nauczycielkę bajki o głównej bohaterce Basi oraz wykonywały „pasiaste” bombki.
W tym szczególnym dniach nie zabrakło również przygotowanego przez rodziców poczęstunku. Z talerzy najszybciej znikały pasiaste pierniczki upieczone przez jedną z Mam. Największym powodzeniem wśród dzieci, cieszyło się przebijanie balonów, z których wysypywało się konfetti (kolorowe, drobniutkie krążki papieru).
Dzieci chętnie pozowały do zdjęć, które wykonywali rodzice uczestniczący w BALU. Miały też okazję pozować do zdjęć wykonywanych przez swoich kolegów i koleżanki z grupy.
W organizację BALU bardzo zaangażowali się rodzice, którzy m.in. pomogli w dekoracji sali.

Konkurs polega na dostarczeniu na adres Wydawnictwa LektorKlett RELACJI ze zorganizowanego BALU. Ma to nastąpić nie później niż dnia 31 stycznia 2011. Wyłonienie zwycięzców Konkursu ma nastąpić do dnia 28 lutego 2011 r. Przy ocenie Relacji komisja konkursowa będzie brać pod uwagę m.in. estetyczną jakość Relacji, różnorodność
i niebanalność zastosowanych technik, atrakcyjność wydarzeń udokumentowanych w Relacji, stopień samodzielności wykonania Relacji przez dzieci oraz obecność wizerunku Basi i basiowych pasków. W Konkursie przewidziano nagrody w postaci zestawu zabawek drewnianych, zestawu 30 gier, zestawu kredek, plastelin, bloków rysunkowych, kolorowanek, pufy i bujaczka. Trzymajmy zatem kciuki za „małych” i „dużych” uczestników Konkursu z Makowiska.

bal pasiasty

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )